گروه کاربران لینوکس مشهد

آشنایی با گروه کاربران لینوکس مشهد

گروه کاربران لینوکس مشهد و یا به اختصار مشهدلاگ در سال ۸۶ به همت گروهی از کاربران لینوکس‌ با هدف گسترش فرهنگ‌سازی در استفاده از نرم‌افزار‌های آزاد و متن باز، آموزش ابزارهای گنو/لینوکس و پشتیبانی و کمک به توسعه نرم‌افزارهای آزاد و متن باز در مشهد افتتاح شد. گروه به دلیل عضویت داوطلبانه اعضا و ویژگی خاص و منحصر به فرد جوامع نرم‌افزاری آزاد فاقد بروکراسی و تمرکز گرایی، به عنوان مثال در بخش آموزش می‌باشد. تمامی فعالیت‌های گروه از جمله عضویت و شرکت در جلسات، جشن‌ها و همایش‌ها رایگان بوده و خواهد بود و گروه هزینه‌های مربوط به برگذاری چنین رویدادهایی را تنها از طریق کمک‌های دوستانه و داوطلبانه تامین میکند.

ساختار مدیریتی

ساختار مدیریتی گروه دموکراتیک، و هسته آن متشکل از گروهی از منتخبین اعضا به نام گروه راهبران که برای دوره‌ای مشخص شده در اساسنامه گروه عضو راهبران خواهند بود می‌باشد. مدیریت رویکرد و فعالیت‌های گروه در اختیار این راهبران منتخب خواهد بود.

لیست فعالیت‌ها

جلسات دوره‌ای

یکی از اهداف گروه دور هم نگاه داشتن کاربران لینوکس و حفظ رابطه اعضا با برگذاری جلسات دوره‌ای می‌باشد. در این جلسات بحث‌هایی همچون آموزش مباحث مرتبط با سیستم‌عامل گنو/لینوکس و به طور عام‌تر نرم‌افزارهای آزاد و متن باز می‌باشد. این گونه جلسات آموزشی به صورت غیرمتمرکز و به صورت داوطلبی توسط اعضای گروه اداره می‌شود.

برگذاری جشن‌ها و همایش‌ها:

برگذاری جشن‌ها و همایش‌های مرتبط از دیگر ابزار در اختیار گروه جهت آشنا کردن دیگر مردم با نرم‌افزار آزاد و متن باز و گسترش استفاده از چنین ابزارهایی می‌باشد.

  • «جشن نصب لینوکس»: در جشن نصب لینوکس به صورت عام، گروه با اطلاع رسانی قبلی بر روی کامپیوتر‌های شخصی افراد علاقمند اقدام به نصب نسخه‌های رایگان و آزاد سیستم‌عامل‌ گنو/لینوکس می‌کند. برگذاری جشن‌نصب می‌تواند به دلیل انتشار توزیع خاصی از سیستم‌عامل گنو/لینوکس باشد. علاوه بر نصب توزیع‌های لینوکسی به صورت رایگان برای علاقمندان، توزیع رایگان/غیررایگان دیسک‌های مربوطه نیز میتواند در لیست فعالیت‌های صورت گرفته در جشن نصب لینوکس باشد.
  • «همایش‌‌»: در همایش، تمرکز بر روی آشنا کردن علمی علاقمندن با مباحث نرم‌افزارهای آزاد و متن باز می‌باشد. در چنین همایش‌هایی علاوه بر برگذاری سمینارهای آموزشی-علمی مرتبط، برگذاری جلسات پرسش و پاسخ برای علاقمندان نیز مرسوم می‌باشد.
  • «جشن روز آزادی نرم‌افزار»: روز آزادی نرم‌افزار روزی است که طرفداران نرم‌افزارهای آزاد، آن را جشن می‌گیرند. هدف اصلی این جشن‌ها، معرفی این مفهوم به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از آن است. این روز سومین روز سه‌شنبه ماه سمپتامبر خواهد بود و گروه کاربران لینوکس مشهد نیز هر ساله هماهنگی‌هایی را در این تاریخ برای برگذاری و گرامی‌داشت چنین روزی انجام می‌دهد.

جهت مشاهده گزارش رویدادهای قبلی گروه کاربران لینوکس مشهد، می‌توانید به صفحه فعالیت‌ها مراجعه کنید.